Miriam Cidoríková s účasťou v rekordnej slovenskej štafete, podobne aj Samuel Beladič, ten si pripísal i štart na 200m

  • Napísal: Andrej Sárközi

Nedávnych vrcholných podujatí vo fínskom Tampere a maďarskom Györi sa zúčastnili aj pretekári atletického oddielu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Svoj podiel na úspechoch slovenských štafiet mala Miriam Cidoríková na juniorských majstrovstvách sveta vo Fínsku a Samuel Beladič zas na majstrovstvách Európy do 18 rokov v neďalekom Maďarsku. Obaja si svojími tohtoročnými a čoraz sa viac zlepšujúcimi výkonmi doslova vypýtali miestenku na tieto medzinárodné podujatia, aby sa tak posunuli vo svojej stále len rozbiehajúcej sa športovej kariére. 

MIRIAM CIDORÍKOVÁ - MAJSTROVSTVÁ SVETA JUNIOROV

V krajine tisícich jazier, konkrétne v treťom najväčšom fínskom meste - Tampere, sa uskutočnili juniorské majstrovstvá sveta a slovenská štafeta dievčat na 4x400m spolu s Miriam tam rozhodne nemohla chýbať. Štafety boli naplánované na posledný deň majstrovstiev a ženské juniorské kvarteto spod Tatier sa ukázalo v tom najlepšom svetle. Slovenky v zložení Emma Zapletalová, Mária Šimlovičová, Sophia Zápotočná a zverenkyňa trénera Adriána Pavelku Miriam Cidoríková, zlepšili slovenský rekord o 41 stotín časom 03:44,05. Naša pretekárka sa s posledným 400-metrovým úsekom popasovala s prehľadom a finišovala v slovenskom juniorskom rekorde na 6. mieste. Celkovo sa slovenská štafeta umiestnila na 16. priečke spomedzi 19 štartujúcich krajín v tejto disciplíne. 
Za svojou zverenkyňou pricestoval do Fínska aj jej tréner Adrián Pavelka a Miriam tak všekým priaznivcom atletiky vrátane svojho trénera odkázala prostredníctvom sociálnej siete pár slov: ,,Dnes sa nám podarilo niečo krásne. Dokázali sme spoločnými silami zabehnúť slovenský rekord. Chcem spomenúť svojho trénera Adriána Pavelku, vďaka ktorému som tu mohla byť a ktorý mi na tejto ceste veľmi pomohol. Všetky jeho vedomosti, ústretovosť, zhovievavosť a kreativita bez hraníc, ale v tento deň hlavne ochota preletieť pól Európy, len aby ma/nás videl. Som nesmierne vďačná.”

(Na fotografii Miriam Cidoríková (vpravo) s Máriou Šimlovičovou (vľavo) zo štafety SR 4x400m.)  

SAMUEL BELADIČ - MAJSTROVSTVÁ EURÓPY U18

Desať kilometrov od slovenských hraníc sa v maďarskom Györi konali majstrovstvá Európy mládeže do 18 rokov. V ňom sa ukázal náš nádejný šprintér Samuel Beladič, ktorý absolvoval dvojstovku a tiež štafetu 100-200-300-400m. V disciplíne na 200m mal sľubné nádeje na postup, keďže na MSR dorastencov zabehol absolútny osobný rekord 22,27, a na tejto medzinárodnej scéne tak nebolo vôbec nereálne tento výkon ešte zlepšiť. Samuel zabehol v 5. rozbehu čas 22,54 a skončil piaty. Od postupu ďalej ho delilo len 7 stotín, no nazbieral ďalšie cenné skúsenosti medzi zahraničnými pretekármi a európskou špičkou do 18 rokov. 
V štafete sa Samuel ukázal najprv v rozbehoch na druhom 200m úseku, keď sa slovenská štafeta U18 pokúšala dostať do elitnej osmičky najlepších a objaviť sa tak neskôr vo finále. To sa im podarilo dokonca v novom národnom rekorde 01:57,53 a vo finále teda nechýbali. Medzi ôsmimi najlepšími štafetami do 18 rokov štartovala tá naša v 2. dráhe a prvý úsek si zobral na zodpovednosť náš šprintérsky talent. Samuelovi sa kolík podarilo odovzdať bez väčších problémov a Slováci sa v zložení Samuel Beladič, Oliver Hrudkay, Oliver Murcko a Marek Hrivík postarali o ďalší národný rekord. Tentokrát prekonali ten vlastný o takmer celé dve sekundy - 01:55,80 a skončili na fantastickom 5. mieste.  Zverenec trénera Mareka Korbu nakoniec zhodnotil svoj výkon nasledovne: ,,Finále bolo iné, pretože som išiel 100m a nie 200m ako v našom prvom behu. Ale bežalo sa mi fajn, zákruta bola bezproblémová a nakoniec z toho bol krásny slovenský rekord. Som spokojný.” 

(Na fotografii Samuel Beladič (vpravo) v behu na 200m. Foto: Pavol Uhrin) 

Našej atletickej mládeži a ich trénerom gratulujeme k skvelým výsledkom na medzinárodnej scéne. Dúfame, že podobne skvelé výkony a reprezentácia Slovenska či aj nášho atletického oddielu Slávia STU BA bude z roka na rok pravidelnejšia. 

(AS) 

(Zdroj citat. - SAZ) 
(Zdroj foto. - Pavol Uhrin, SAZ)