Tri prvenstvá jednotlivcov i chýbajúcich 15 bodov. Vo finále atletickej ligy 2018 sme obsadili 5. miesta

• Napísal: Andrej Sárközi

Po štyroch kolách základnej časti prišlo na rad veľké finále atletickej ligy v Dubnici nad Váhom. Každej disciplíny sa mohli zúčastniť dvaja pretekári a odmenené boli všetky oddiely - šampióni získali sumu 3 000 eur, druhé miesto sa odmeňovalo sumou 2 200 eur a za tretiu priečku bola odmena 1 600 eur. Štvrté, piate, šieste a siedme miesto si rozdelilo postupne 800, 500, 400 a 300 eur. Naši atléti dokázali prekvapivo konkurovať veľkým menám i silným zloženiam jednotlivých oddielov, niekedy dokonca nad rámec svojich možností. Atletický oddiel Slovenskej technickej univerzity reprezentovali aj excelentné zahraničné posily. Sú to napríklad atléti z Ukajiny, Českej republiky či pretekári zo slovenských atletických oddielov.

Triumfy Viktoriy Nikolenko, Lucii Keszeghovej i Martina Pokorného

O tri prvenstvá sa pre svoje družstvá postarali už tradične vynikajúca trojica Viktoriya Nikolenko, Lucia Keszeghová a prekážkar Martin Pokorný. Všetci získali maximálny počet 11 bodov. Viktoriya zvíťazila v behu na 800m pred Ivetou Putalovou v sezónnom maxime 02:07,64, Lucia finišovala prvá na 1500m skvelým výkonom 04:39,87 a Martin vyhral šprint na 110m prekážok s najlepšou štartovou rekaciou 0,147s. a suverénnym časom 14,57.

Ukázali sa viacerí!

Predviedla skvelý beh na hladkej stovke a solídny čas 12,27. Reč je o zverenkyni trénera Adriána Pavelku Miriam Cidoríkovej, ktorá týmto behom získala skvelých šesť bodov a piate miesto v nabitej konkurencii slovenských šprintérok. Bohužiaľ, o platný čas ju obral prisilný vietor (+2,8m/s), no celkovú formu i v závere sezóny Miriam nemožno odoprieť. Adrián s Matúšom Babulíkom získali spoločne 9 bodov z behu na 800m. Karin Svrčková dokázala na 400m prekážok štvrtým miestom vybojovať až sedem bodov pre ženské družstvo. Vo finálovom kole sa blysli viacerí naši pretekári a ukázali tak sľubné napredovanie vo svojej atletickej kariére.

Štafety STU potvrdili svoje kvality

V nedeľu sa bežali obe štafety - 4x100 a 4x400m. V prvej menovanej získalo ženské družstvo skvelé druhé miesto a deväť bodov v zložení Karin Svrčková, Lucia Matejíčková, Nina Majdáková a Miriam Cidoríková. V mužskej štafete na 4x100m nastúpil niekdajší šprintér STU Tomáš Benko, ktorý tak po dvoch rokoch znova obul tretry a dokázal konkurovať ostatným pretekárom na prvom úseku štafety. Zostava doplnená o Štefana Bellusa, Adama Igaza a Samuela Beladiča vybojovala tretie miesto a osem bodov do bodovacieho systému.
V štafete STU ,,A” na 4x400 nastúpilo už tradične silné zoskupenie Maroš Lúža, Matúš Babulík, Adrián Pavelka a Oleksandr Danilov. Kvarteto Slovenskej technickej univerzity zaostalo za nabitým Stavbárom Nitra a prvej priečky len o štyri desatiny sekundy a dobehlo si po druhé miesto časom 03:28,93. Ženská štafeta na 4x400m skončila taktiež na peknom 4. mieste v zložení Karolína Takáčová, Žofia Naňová, Lucia Matejíčková a Viktoriya Nikolenko.

Dve piate miesta a chýbajúcich 15 bodov - zhodnotenie

Pretekári AO Slávia STU Bratislava obsadili vo finále slovenskej atletickej ligy 2018 piate miesta. Mužské aj ženské družstvo si zhodne vybojovali prémie po 500 eur a na ohromný úspech spred pár rokov, na ,,bronz s príchuťou zlata” sme, žiaľ, nenadviazali.
Ak si vezmeme do úvahy bodové hodnotenie, družstvu mužov chýbalo na štvrté miesto desať bodov. Od tretieho miesta nás delilo len 15 bodov, a ak by sme získali ešte bod navyše (spolu +16b.), náš oddiel by získal vysnívaný bronz a pódiové umiestnenie. Všetko nasvedčuje tomu, že nám chýbali iba traja pretekári, ktorí by nastúpili v disciplínach, ktoré sme nemali obsadené a mohli tak získať ďalšie body a šancu bojovať o lepšie umiestnenia. I tak sme však dokázali konkurovať oddielom ako Stavbár Nitra či Dukla Banská Bystrica a dokonca ich niekedy aj predčiť! Za všetky predvedené výkony patrí našim pretekárom veľké uznanie a poďakovanie!

Celkové vystúpenie našich pretekárov na AL 2018 trefne zhodnotil aj šéftréner Slávie STU Bratislava Viliam Lendel: ,,Išli sme do tohoročných súťaží družstiev s rešpektom, keďže sme si boli vedomí, že nám chýbajú pretekári v šprintoch, hodoch a vrhu, skoku o žrdi, behu na dlhé trate či chôdzi. Počítali sme s tým, že sa do družstiev začlenia minuloroční talentovaní žiaci. Tento fakt sa stal skutočnosťou. Očakávania sa splnili, zvýšil sa počet pretekárov v družstvách, mladí sa zaúčali ,,dospeláckej“ atletike. Mali sme aj pretekárov na hosťovanie z Ukrajiny, Čiech a slovenských oddielov atletiky. Nie vždy sme však mali ich podporu. Problémom sú dve kolá počas prázdninového obdobia júl-august, kedy mladí i starší pretekári „dovolenkujú“. A práve tieto dve kolá AL ukázali, že ich termíny nie sú vhodné pre konanie súťaže družstiev. Navrhujeme, aby sa počet kôl znížil na tri základné a jedno finálové a počas prázdnin sa konali atletické mítingy, na ktorých by mohli štartovať aj zahraniční pretekári z okolitých štátov. Bola potešiteľná, priateľská a veľmi bojovná atmosféra našich pretekárov, vždy podali maximálne výkony. Je to prísľub do ďalšej atletickej sezóny. Musíme sa však zamerať aj na „chýbajúce“ disciplíny, či už výchovou našich pretekárov alebo hosťujúcich.”